Ve světě, který často upřednostňuje produktivitu a úspěch, se může zdát, že laskavost je někdy druhořadá. Jsme neustále nabádáni, abychom spěchali, dosahovali úspěchů a soutěžili, což ponechává často jen velmi málo prostoru pro laskavost. Co kdybych vám však řekla, že laskavost a embodiment jsou hluboce propojeny a že praktikování laskavosti vůči sobě a ostatním může být hlubokou praxí embodimentu?
Srdce embodimentu
Embodiment je o plném zabydlení se v našem těle a prožívání života v přítomném okamžiku. Je to praxe, která nás vybízí k tomu, abychom si uvědomovali své pocity, emoce a fyzickou přítomnost. Nejde však jen o uvědomění si sebe sama, ale také o spojení – spojení se sebou samými a se světem kolem nás.
V jádru embodimentu leží princip laskavosti – chovat se k sobě i k druhým s jemným, neodsuzujícím soucitem. Když v rámci své praxe embodiment pěstujeme laskavost, vytváříme vzácné prostředí, v němž můžeme růst a kvést my, i naši blízcí.
Souvislost mezi laskavostí a sebepřijetím
Embodiment začíná sebepřijetím. Jde o to přijmout své tělo, pocity a prožitky bez odsuzování. Laskavost je klíčem k uvolnění tohoto sebepřijetí. Když k sobě přistupujeme s laskavostí, uznáváme, že jsme nedokonalí, a to je naprosto v pořádku.
Vzpomeňte si na chvíli, kdy jste udělali chybu nebo čelili výzvě. Jak jste reagovali? Kritizovali jste se tvrdě, nebo jste si nabídli pochopení a soucit? Laskavost vůči sobě samému v těchto chvílích vám umožní uznat svou lidskost a poučit se ze svých zkušeností.
Laskavost jako most k druhým
Laskavost se neomezuje pouze na náš vztah k sobě samým; rozšiřuje se i na to, jak se spojujeme s ostatními. Když ztělesňujeme laskavost, přirozeně ji rozšiřujeme i na své okolí. Stáváme se trpělivějšími posluchači, empatičtějšími přáteli a soucitnějšími partnery.
Ztělesněná laskavost není jen povrchní laskavost, je to hluboké porozumění sdílené lidské zkušenosti. Uvědomuje si, že stejně jako my mají i ostatní své vlastní problémy, nejistoty a okamžiky zranitelnosti. Když k druhým přistupujeme s laskavostí, vytváříme prostor pro rozvoj autentických vztahů.
Praktiky pro pěstování laskavosti
Meditace soucitu se sebou samým: Věnujte čas meditaci o soucitu se sebou samým. Vizualizujte si sami sebe ve chvílích výzvy a nabídněte si stejnou laskavost, jakou byste nabídli drahému příteli.
Bodyscan s laskavostí: Během pravidelné praxe bodyscanu přidejte afirmace o laskavosti. Při skenování každé části těla k ní vysílejte laskavé a láskyplné myšlenky.
Laskavé skutky: Projevujte druhým laskavost prostřednictvím drobných laskavých skutků. Podržte otevřené dveře, vyslovte upřímný kompliment nebo podejte pomocnou ruku, aniž byste za to něco očekávali.
Všímavé naslouchání: Při komunikaci s druhými lidmi se cvičte v pozorném naslouchání. Buďte skutečně přítomní a pozorní, když někdo mluví, aniž byste okamžitě formulovali svou odpověď.
Deník vděčnosti: Pište si deník o věcech, za které jste vděční. Pravidelné přemýšlení o laskavosti a kráse ve vašem životě může posílit váš smysl pro ztělesnění a vděčnost.
Závěr
Embodiment a laskavost nejsou oddělené praktiky, ale spíše propojené aspekty života. Jakmile se staneme plněji přítomnými ve svém těle, budeme lépe vybaveni k tomu, abychom rozšiřovali laskavost vůči sobě i ostatním. Tato praxe následně obohacuje naši cestu embodimentu a prohlubuje naše spojení se sebou samými i se světem.
Při zkoumání embodimentu tedy pamatujte, že laskavost není vedlejším produktem, ale nedílnou součástí tohoto procesu. Chovejte se k sobě se stejnou laskavostí, jakou byste nabídli milované osobě, a nechte tuto laskavost přirozeně přecházet do vašich interakcí s ostatními. Tímto způsobem se embodiment stane krásnou cestou sebepoznání a soucitu, která obohatí váš život i životy lidí kolem vás.